Zasubskrybuj

Przyszłość kadzidłowców

W 2019 r. magazyn National Geographic przeprowadził wywiad z Timem Valentinerem, wiceprezesem firmy doTERRA ds. globalnego zaopatrzenia strategicznego, na temat drzew kadzidłowca oraz presji związanej ze zbiorem i nadmiernym pozyskiwaniem, która obecnie występuje w północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim. Firma doTERRA była wdzięczna za możliwość wyjaśnienia inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju, które opracowujemy i wdrażamy od kilku lat. Dało nam to również możliwość opowiedzenia o obecnych wyzwaniach i presji, która dotyka drzewa Boswellia, rodzaj drzew produkujących różne żywice, powszechnie znane jako kadzidła.
 

Oryginalny artykuł możesz przeczytać tutaj.

Wpływ ma wiele branż

Tytuł artykułu, choć był świetną okazją do wyjaśnienia, co robi firma doTERRA, by chronić drzewa Boswellia, niefortunnie i nieproporcjonalnie wycelował w przemysł aromaterapeutyczny jako źródło nadmiernej presji na drzewa. Chociaż branża aromaterapeutyczna jest znaczącym użytkownikiem żywicy Boswellia do produkcji olejków eterycznych, to w rzeczywistości jest tylko jedną z kilku branż wykorzystujących żywice Boswellia do wszystkich swoich korzystnych zastosowań. Na przykład wiele gatunków Boswellia - zwłaszcza Boswellia papyrifera - jest zbieranych głównie do produkcji kadzideł. Żywice Boswellia są także zbierane do produkcji leków naturalnych, produktów kosmetycznych, innych naturalnych aromatów i perfum, do ekstrakcji kwasu bosweliowego, środków aromatyzujących, a nawet gum do żucia. 
 
Ponieważ tak wiele branż znajduje wartość w cennych żywicach, ochrona tych długowiecznych drzew Boswellia będzie wymagała współpracy wielu sektorów, aby zapewnić ich zrównoważone zbiory nie tylko teraz, ale także dla wielu przyszłych pokoleń.

Brak regulacji

Somaliland, Puntland, Etiopia, Sudan i Erytrea to jedne z najbardziej nieuregulowanych i trudnych obszarów świata, w których można działać. W związku z tym firma doTERRA ściśle współpracuje z lokalnymi władzami, szczególnie w Somalilandzie, aby zachęcać do wprowadzania praw, regulacji, licencji eksportowych i zwiększonego monitoringu w celu ochrony drzew Boswellia. Środki te mają pomóc w ochronie tych zasobów poprzez monitorowanie praktyk zbierania i eksportu żywicy kadzidłowca w bardziej znaczący i skuteczny sposób. Jest to jeden z istotnych kroków, które podjęliśmy, aby zapewnić, że drzewa te unikną nadmiernego stresu i będą zbierane w sposób zrównoważony.

Badania i uprawa 

Innym sposobem, w jaki firma doTERRA aktywnie dąży do zrównoważonego rozwoju drzew Boswellia, jest ich propagacja. Wspólnie z partnerami w różnych miejscach finansowaliśmy badania, a nawet stworzyliśmy szkółki, w których sadzimy i uprawiamy sadzonki Boswellia.

Uprawa/propagacja, jak wspomniano w artykule, jest najlepszym sposobem ochrony przetrwania i długoterminowego zdrowia gatunków Boswellia. W ramach tych działań sadzi się nowe, młodsze sadzonki, ale także pomaga dojrzałym drzewom w naturalnym odroście. Prowadzone są również szkolenia dla zbieraczy, aby upewnić się, że dojrzałe, starsze drzewa są zbierane w sposób, który nie będzie ich nadmiernie stresował i przedwcześnie zabijał.
 
Jesteśmy dumni, że możemy przewodzić działaniom na rzecz rozmnażania i współpracować z organizacjami, które w różny sposób pomagają przenieść sensowne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju na wyższy poziom.

Odpowiedzialność korporacyjna

Z powodu braku regulacji rządowych w tych rejonach świata przyszłość kadzidła zależy od odpowiedzialnych i etycznych firm, które aktywnie monitorują, szkolą i dbają o to, by nie dochodziło do nadmiernych zbiorów. Wymaga to zmian w wielu łańcuchach dostaw, które funkcjonują od pokoleń, a także większej przejrzystości ze strony nowszych łańcuchów dostaw. Firma doTERRA jest dumna, że przewodzi tym działaniom, inwestując czas i zasoby w zrozumienie obecnych praktyk zbiorów i tworząc rozwiązania dla bardziej zrównoważonej przyszłości.
 

Zapraszamy firmy do przyłączenia się do nas i wzięcia udziału we wspólnym wysiłku na rzecz odpowiedzialnego i zrównoważonego zbioru tych cennych żywic, aby zachować kadzidło dla przyszłych pokoleń.Komentarze (0)

Jeszcze nie ma komentarzy

Skomentuj