Zasubskrybuj

Wzmocnienie praktyki jogi z olejkami eterycznymi


Olejki eteryczne i joga należą do siebie. Obie praktyki to niesamowite narzędzia prozdrowotne, które mogą pomóc w osiągnięciu bardziej zrównoważonego i szczęśliwego stylu życia.
Joga to znacznie więcej niż tylko forma ćwiczeń fizycznych. To zdyscyplinowane praktyki, które dotykają zdrowia i dobrego samopoczucia całego ciała, umysłu i ducha. Znane ćwiczenia zginania i rozciągania (asany) to tylko jedne z wielu wzajemnie powiązanych praktyk, które łączą i wyrównują wszystkie aspekty osoby praktykującej do stanu pełnej równowagi. (Joga to sanskryckie słowo, które oznacza jarzmo lub łączenie się ze sobą). Inne aspekty tego procesu jarzmienia obejmują oddychanie, odwrócenie skupienia od zewnątrz do wewnątrz, medytacji, oczyszczania i odrzucenia przemocy, chciwości, zazdrości, aby wymienić tylko kilka.

Podobnie jak joga, praktyka aromaterapii dąży do wspierania dobrobytu ciała, umysłu i ducha. Olejki eteryczne to naturalne komponenty aromatyczne, lotne, znajdujące się w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach rośliny. Olejki eteryczne pozyskuje się najczęściej w procesie destylacji parowej lub - w przypadku olejków ze skórek cytrusów - w procesie tłoczenia na zimno. Zapach olejków eterycznych może być nie tylko przepiękny, ale także pełen mocy. Esencje z roślin od wieków były stosowane w wielu kulturach ze względu na swoje wartości medyczne i terapeutyczne. Współczesne trendy bardziej holistycznego podejścia do samoopieki i rosnące uznanie dla alternatywnych praktyk dbałości o zdrowie są czynnikami kierującymi do ponownego odkrywania głębokich korzyści zdrowotnych, jakie posiadają olejki eteryczne.

W aromaterapii osiąga się efekty za pośrednictwem aplikacji i dyfuzji czystych olejków eterycznych, które wpływają na fizyczną odnowę biologiczną, pozytywny stan emocjonalny i jasność umysłu. 
Połączenie aromaterapii z jogą może silnie zwiększyć podróż z jogą. Są trzy główne metody aplikacji olejków eterycznych:

👉 Dyfuzja - aromatyczne olejki eteryczne przedostają się w postaci pary w przestrzeń, aby stworzyć nastrój inspirująco-motywujący oraz aby ułatwić oddychanie.
👉  Czyszczenie - olejki eteryczne są stosowane jako skuteczne i naturalne środki czyszczące do mycia i dezynfekcji maty lub używane do oczyszczenia atmosfery.
👉  Namaszczenie - olejki eteryczne są stosowane w aplikacjach masażu w celu zwiększenia rozciągnięcia i uzdrowienia ciała lub noszone jako zapach do wzmocnienia wizualizacji, medytacji i skupienia.

Jak używać olejków eterycznych w praktyce jogi?
- Dyfuzowanie olejków eterycznych podczas sesji jogi ze światłem świec. Świeczki można włożyć do miski z wodą - doda to nastroju podczas praktyk. Wystarczy dodać 6-10 kropli olejku eterycznego na 1/4 szklanki wody w misce. Migający płomień, w połączeniu z rozprzestrzenianiem się delikatnego aromatu, stworzy piękną atmosferę podczas praktyki jogi. 
- Dyfuzor ultradźwiękowy. Bezpieczną i skuteczną metodą stosowania olejków eterycznych jest korzystanie z dyfuzora ultradźwiękowego. Kilka kropel olejku dodaje się do wody w dyfuzorze; fale 
ultradźwiękowe z dyfuzora powodują tworzenie się delikatnej mgiełki, która rozprasza cząsteczki wody i olejków eterycznych w powietrzu. Uzyskuje się w ten sposób oczyszczenie powietrza oraz piękny aromat, który pomoże pogłębić praktykę.
- Czyszczenie. Używając butelki ze spryskiwaczem można stworzyć oczyszczającą mgiełkę, która ma podwójne działanie - czyszczenie maty i nadanie zapachu w pomieszczeniu. 
- Namaszczenie. Połączenie jednego lub więcej olejku stworzy niepowtarzalny, indywidualny zapach. Gdy dodajemy olejki na skórę należy je rozcieńczać w oleju bazowym (nośnikowym), czyli niezbyt tłustym oleju tłoczonym na zimno, np olej kokosowy, olej z pestek winogron, olej jojoba, itp. Na 4 łyżki oleju nośnikowego dodać 8-12 kropli olejków eterycznych. Można mieszać różne olejki eteryczne z intencją dostosowana do danej praktyki.

Właściwości olejków eterycznych
Wetiweria, imbir i paczula będą uziemiać. 
Drzewo sandałowe i cedrowe są stabilizujące, wzmacniające i centrujące - wszystkie z tych olejków eterycznych pomogą uzyskać równowagę i stabilność Twojej jogi.
Mirra, kadzidło, eukaliptus i rozmaryn zachęcają do przepływu energii, wyrażania siebie i pomagają osiągnąć stałe, głębokie wdechy i wydechy. Opanowanie procesu oddychania jest równie ważne w praktyce jogi i stanowi o sukcesie tej praktyki.
Geranium, lawenda i rumianek mają działanie uspokajające i relaksujące.
Bergamotka, cytryna i pomarańcza nadają poczucie spełnienia i są duchowym pokarmem podczas poszukiwania jogi.
Neroli, jaśmin, ylang ylang oraz róża promują transcendencję i duchową ekspresję.

Jak każdy system samodoskonalenia skuteczne praktyki jogi wymagają motywacji i staranności. Joga nie jest programem na chwilę. Nie jest ukierunkowana bezdusznie na tworzenie jędrnego i seksownego ciała. Joga to podróż do duchowej równowagi ciała, umysłu i ducha. Włączenie czystych, naturalnych i pełnych mocy aromatycznych olejków eterycznych – często opisywanych jako dusza rośliny - do praktyki jogi pomoże Ci spełnić Twoją podróż.

Oto kilka przepisów, które pomogą Ci czuć się zdrowiej i podnosić Ciebie na duchu!

Kompozycja do praktyki jogi
Ta kojąca mieszanka tworzy poczucie samoakceptacji i poczucie spokoju. Stanowi idealne połączenie przy spokojnej praktyce jogi, skupionej na Twoich uczuciach i emocjach. 
3 krople mieszanki doTERRA Align
3 krople mandarynki

Dodaj te olejki do butelki 10 ml roll on, uzupełnij olejem nośnikowym, najlepiej frakcjonowanym kokosowym i używaj podczas praktyki na nadgarstki, spody stóp i nad sercem.
Kompozycja do medytacji 

Uziemiająca i uspokajająca mieszanka do dyfuzora lub roll on (na 10 ml oleju kokosowego frakcjonowanego), która pomoże ci spojrzeć do wewnątrz podczas praktyki medytacyjnej.

2 krople bergamotki
2 krople sandałowca
2 krople kadzidłowcaObejrzyj film, jak włączyć olejki eteryczne do praktyki jogi i medytacji:Czy przedstawione propozycje pomogą Ci w Twojej praktyce jogi?

Komentarze (0)

Jeszcze nie ma komentarzy

Skomentuj