Zasubskrybuj

Przeżywaj inaczej


Film Dzień świastaka (Groundhog Day) przedstawia życie człowieka, granego przez Billa Murraya, który budzi się, aby  w kółko doświadczać tego samego dnia. Na początku jest sfrustrowany, że każdego dnia budzi się i ma dokładnie te same doświadczenia w dokładnie tym samym czasie. W końcu jednak doskonali ten dzień, wyciągając wnioski ze swoich doświadczeń, które pozwalają mu przejść do nowego dnia. Na końcu filmu postać głównego bohatera jest bardziej niż wdzięczna za informacje, które zdobył pracując nad przejściem do nowego dnia.

Gdy pozwolimy sobie na odpuszczenie niektórych aspektów siebie rozszerzamy swoją świadomość i uczymy się czegoś nowego. Kiedy nie wyciągamy lekcji, my (i nasze rodziny) żyjemy w swoich własnych wersjach Dnia świstaka. Jeżeli formuła zmiany jest tak łatwa - nauczenie się lekcji - to dlaczego tak trudno jest się zmienić? Dlaczego zabiegamy o informacje, chcąc odkryć więcej o sobie i chcąc spojrzeć w głąb naszej świadomości, abyśmy mogli stworzyć coś nowego? Dlaczego większość z nas żyje w naszej własnej wersji starej telewizyjnej powtórki i nigdy nie wydaje się uciec od tego samego odcinka?

Podstawowym powodem może być to, że zmiana prawie nigdy nie jest wygodna. Zmiana oznacza opuszczenie naszych emocjonalnie bezpiecznych przestrzeni, uleczenie naszych lęków i uwolnienie bólu (który często jest naszym największym lękiem). Poszukiwanie w głębi siebie lub stawanie się świadomym wymaga od nas zrozumienia swoich lęków, spojrzenia w przeszłość i poczucia bólu. Carl Jung powiedział kiedyś: "Rozwój umysłu polega na poszerzaniu zakresu świadomości, a każdy krok naprzód był najbardziej bolesnym i mozolnym osiągnięciem."

Katherine Black, autorka książki "Mothering without a Map", pisze: "Badanie naszej historii może wymagać nurkowania w ciemnych wodach, ale jasne widzenie siebie ... może być niezbędnym krokiem do uwolnienia się od przeszłości."

Wiele razy wiemy, że musimy się zmienić, ale nie mamy żadnego pomysłu na to, co musimy zmienić. Wtedy zaczynamy się bać, ponieważ czujemy się zdezorientowani. W rezultacie stwarzamy opór przed zmianą. Kiedy się nie zmieniamy, kończymy w scenariuszu Dnia świstaka. Cykl strachu i oporu powtarza się. Aby przerwać ten cykl, musimy mieć wiarę, że ból jest tymczasowy i minie. 


 Cztery kroki, które pomogą przerwać ten cykl:   

1. Wyjście poza swoją strefę komfortu i stawienie czoła swoim lękom; 

2. Odkrycie niezaspokojonych potrzeb i niepewności emocjonalnych, które cię powstrzymują, a następnie uzdrowienie ich poprzez zwrócenie się na zewnątrz; 

3. Podjęcie zobowiązania, aby przestać grać w gry i manipulować sytuacjami

4. Oparcie się chęci kontroli i zastąpienie tej tendencji zaufaniem - szczególnie do samego siebie.Pomocne olejki eteryczne: 

Olejek eteryczny Copaiba pozyskiwany jest z żywicy drzew copaiba występujących w Ameryce Południowej. Wspomaga układ sercowo-naczyniowy, odpornościowy, trawienny i oddechowy oraz jest silnym przeciwutleniaczem. Wspiera również czystą, gładką skórę i jest znany z tego, że zmniejsza widoczność wyprysków. Olejek Copaiba ma lekki, słodki aromat, który wielu osobom przypomina ciepły miód. Wdychanie jego cudownego zapachu może pomóc w uspokojeniu stresu i niepokoju. 

(Artykuł zaczerpnięty z bloga Weekly Wisdom, Rebecca Hintze)
Komentarze (0)

Jeszcze nie ma komentarzy

Skomentuj