Zasubskrybuj

Siedem sposobów na zachowanie spokoju w stresujących sytuacjach


Stres wpływa na każdy aspekt Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak ze względu na to, że jest to nieuchwytne, możesz nie zauważyć, kiedy jesteś pod silnym stresem. I tu pojawia się uważność. Uważność odnosi się do podwyższonego stanu świadomości ciała i umysłu. Rozpoznanie stresu i tego, jak może on na Ciebie wpływać, ma kluczowe znaczenie dla zachowania spokoju. Kiedy ćwiczysz uważność, będziesz w stanie odpowiednio reagować, gdy poziom stresu wzrośnie. Oto siedem sposobów na zachowanie spokoju w stresujących sytuacjach.Pomyśl, zanim zareagujesz 
Dokładniej, daj sobie czas na przemyślenie, zanim zareagujesz. Twój umysł może jak w spirali tworzyć wymyślone narracje, zanim całkowicie ocenisz sytuację. Zamiast wyciągać pochopne wnioski, zbierz jak najwięcej informacji o sytuacji, aby móc podejmować skuteczne decyzje. Zrób mentalny krok wstecz i pomyśl o sytuacji z innej perspektywy. Możesz zadawać sobie pytania typu: „Za co jestem wdzięczny?” lub „Jakie mam mocne strony, które pasują do tej sytuacji?” Zbieranie informacji, zanim zareagujesz, może pozwolić ci skupić się na rozwiązaniach, a nie na samym problemie. 

Powstrzymaj negatywne wzorce myślowe
Negatywne myśli zwykle rodzą więcej negatywnych myśli. Dlatego ważne jest, aby je rozpoznać, zanim wyrosną na wzorce. Badania konsekwentnie pokazują, że ruminacje, czyli powtarzające się myślenie o cierpieniu związanym z problemem lub zdarzeniem, są powiązane z lękowymi uczuciami. Kiedy pojawiają się stresujące sytuacje, przekieruj swoje wzorce myślowe na coś pozytywnego.  

Medytacja
Akt medytacji został po raz pierwszy praktykowany w Indiach około 5000 lat pne. Dziś zachodni naukowcy wykazali w różnych publikacjach badawczych korzyści płynące z medytacji. Jedno z takich badań, opublikowane w Journal of Psychosomatic Research, wykazało, że regularna medytacja zmniejsza biologiczne wskaźniki stresu u uczestników badanej grupy. 

Wspieraj swoje zdrowie 
Jeśli niedawno przeszedłeś kryzys lub obecnie masz do czynienia z trwającym kryzysem, jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest wspieranie zdrowia fizycznego organizmu. Dbanie o swoje zdrowie fizyczne da ci przewagę, gdy będziesz reagować na stres. Badanie z 2018 roku wykazało, że uczestnicy, którzy regularnie uprawiali aktywność fizyczną, byli w stanie zachować względny spokój po wystawieniu na działanie stresującego bodźca w porównaniu z osobami, które nie były aktywne fizycznie. 

Pozostań w kontakcie ze znajomym
Niezależnie od tego, czy przechodzi przez ten sam kryzys co Ty, zaufany przyjaciel może pomóc rozproszyć napięcie stresującej sytuacji, gdy wspieracie się emocjonalnie. Jedno z badań przeprowadzonych na pielęgniarkach wykazało, że siła ich przyjaźni była głównym czynnikiem decydującym o ich zdolności do kontrolowania stresu w pracy. Kiedy zauważysz, że poziom stresu rośnie, odbierz telefon i zgłoś się do znajomego.

Stwórz ponownie swoją rutynę
Często kryzys lub stresująca sytuacja stanowi znaczącą zmianę w Twoim życiu i prawdopodobnie zmianę jego rutyny. Jednym ze sposobów radzenia sobie z drastycznymi zmianami w życiu jest stworzenie nowej rutyny. Czy ćwiczysz rano? Czy spacerujesz z psem wieczorem? O której robisz obiad? Podejmowanie decyzji w tych sprawach uczy twojego umysłu, że kontrolujesz swój stan psychiczny i emocjonalny, nawet podczas stresujących sytuacji. 

Aromaterapia z olejkami eterycznymi
Naukowcy od lat badają wpływ aromaterapii na zdrowie emocjonalne. Niedawne badanie wykazało, że dyfuzja olejków eterycznych, takich jak lawenda, pomogła w obniżeniu poziomu zgłaszanego stresu u pacjentów. Możesz także połączyć aromaterapię z innymi technikami redukcji stresu, takimi jak medytacja.

Olejki eteryczne, które pomogą Ci w sytuacjach stresowych - lawenda, majeranek, szałwia muszkatołowa, bergamotka, wetiweria, kadzidłowiec, copaiba, olejki cytrusowe, Adaptiv, Balance, peace, Citrus Bliss i inne. Dyfuzuj lub wąchaj prost z butelki. Zastosuj wieczorem, wmasowując w spody stóp lub nacierając okolice serca i nadgarstki.

Mózg ma niezwykłą zdolność do zmiany poprzez doświadczenie. Neurolodzy nazywają to pojęcie plastycznością mózgu. Kiedy będziesz ćwiczyć te techniki, twój mózg dostosuje się i łatwiej będzie zachować spokój podczas stresujących sytuacji, gdy tylko się pojawią.

Komentarze (0)

Jeszcze nie ma komentarzy

Skomentuj