Zasubskrybuj

Dlaczego lubimy choinki?

Dlaczego lubimy choinki?

Olejki z drzew i krzewów iglastych są destylowane z wiecznie zielonych drzew, z których większość zachowuje żywe, zielone kolory przez chłodne miesiące okresu zimowego. W niektórych częściach świata drzewa iglaste są jedynymi elementami natury, które w miesiącach zimowych wprowadzają kolory do ponurego krajobrazu. Drzewa iglaste są odporne i przypominają nam, że życie trwa nawet w trudnych warunkach.

Olejki eteryczne wydestylowane z tych niezłomnych, majestatycznych drzew oferują korzyści, które pomogą nam przetrwać zimowe miesiące. Do olejków iglastych należą:
jodły
cyprys
daglezja
drzewo cedrowe
żywotnik (tuja)
sosna
jałowiec
świerk

Większość olejków iglastych ma wiele wspólnych zastosowań terapeutycznych. Są doskonałe na zimne pory roku, pomagają nam wyraźnie oddychać i oczyszczają nasze domy, aby zmniejszyć zagrożenie drobnoustrojami. Niektóre są nawet dobre do masowania obolałych mięśni i stawów. I oczywiście olejki iglaste mają ten znajomy, poruszający duszę świąteczny zapach: bogaty, leśny, wiecznie zielony aromat! Każdy olejek iglasty ma swój własny aromat w tym orzeźwiającym, sosnowym zapachu. Niektóre z nich są delikatniejsze, podczas gdy inne są wyraziste i niemal cytrusowe. 

Głównymi komponentami chemicznymi olejków iglastych jest alfa-pinen, beta-pinen i l-limonen. Alfa-pinen to składnik, który nadaje ten wyrazisty zapach. Ma działanie antybakteryjne i antywirusowe. L-limonen ułatwia gojenie się ran i jest przeciwutleniaczem.


Oto cztery z moich ulubionych olejków eterycznych z wiecznie zielonych drzew, wraz z przepisami, które pomogą Ci wydobyć korzyści z każdego z nich.

Jodła syberyjska
Olejek z jodły syberyjskiej pachnie delikatnie, świeżo i sosnowo z nutami słodyczy przewijającymi się przez jego zapach. Jest podobny do czarnego świerku pod tym względem, że zawiera octan bornylu, naturalny ester o działaniu uspokajającym, który sprawia, że jodła syberyjska jest szczególnie przydatna w mieszankach stosowanych miejscowo w zimnych miesiącach. Jest łagodna dla skóry, jednocześnie wspierając jej zdrowie i łagodząc obolałe mięśnie i stawy. Jodła syberyjska ma relaksującą, odświeżającą naturę, która pomoże Ci uwolnić się od stresu i odetchnąć z ulgą!

Użycie olejku z jodły syberyjskiej:
- Zabierz inhalator z olejkiem z jodły syberyjskiej do pracy, gdy współpracownicy mają katar. Nikt oprócz Ciebie nie poczuje zapachu olejku eterycznego!
- Chroń swoje dłonie olejkiem z jodły syberyjskiej rozcieńczonym w aloesie. To świetny sposób na zmniejszenie ilości zarazków w podróży!
- Jeśli utknąłeś na kanapie i odpoczywasz od obolałych mięśni, przygotuj mieszankę wspomagającą regenerację z olejkiem z jodły syberyjskiej.


Daglezja
Daglezja jest drzewem iglastym, które rośnie naturalnie w całej Ameryce Północnej. Ta wysoka, wiecznie zielona jodła ma słodki i orzeźwiający aromat z lekką, cytrynową nutą! Jest on powszechnie stosowany do oczyszczania skóry i wspierania pozytywnego nastroju.
Daglezja w doTERRA jest pozyskiwana w sposób zrównoważony z młodych drzew w Nowej Zelandii, gdzie jej nadmierna populacja zagraża ekosystemowi kraju. Dzięki pozyskiwaniu młodych drzew daglezji i wykorzystując je do produkcji olejku eterycznego, dōTERRA pomaga zwalczać szkodliwy wpływ na środowisko, jaki wywierają drzewa wypierające ziemię.

Użycie olejku z daglezji:
- Dodaj 1 kroplę do płynu do mycia twarzy, mydła w kostce lub płynu do mycia ciała. Uzyskasz dodatkowe korzyści oczyszczające i orzeźwiający aromat.
- Połącz 1-2 krople daglezji z 1-2 kroplami golterii (wintergreen), aby uzyskać relaksujący masaż po długiej pracy.


Czarny świerk
Wiecznie zielony aromat olejku z czarnego świerku ma w sobie nutę ciepłej głębi. Jest to jeden z niewielu gatunków drzew iglastych, który zawiera wysoki procent octanu bornylu - składnika, który może pomóc Ci poczuć się zrelaksowanym. Jeśli zmagasz się ze świątecznym stresem lub uczuciem niepokoju, miej pod ręką olejek z czarnego świerku! Octan bornylu może również uspokoić Twój organizm po długim dniu pracy przy komputerze.

Użycie olejku z czarnego świerku:
- Zadbaj o swoje zdrowie, gdy nastaną mrozy! Użyj czarnego świerku, aby utrzymać komfort oddychania.
- Oczyszczaj powierzchnie, aby zredukować ilość zarazków i chronić swoje zdrowie (i sprawić, że Twój pokój będzie pachniał jak las!)
- Zrób olejek do ciała z czarnego świerku, aby ukoić delikatne miejsca wokół drobnych urazów i sprawić, że powrót do zdrowia będzie mniejszym wyzwaniem.


Jagoda jałowca
 Jałowiec jest ostry i balsamiczny z nutami cytrusowymi.  Jeśli nigdy nie wąchałeś świeżych jagód jałowca po ich rozgnieceniu, jak najszybciej wybierz się do owocującego jałowca!  Jego zapach jest zarówno podnoszący na duchu, jak i uspokajający.  Może pomóc w bezsenności i uspokaja ludzi, którzy są bardzo wrażliwi na to, co dzieje się wokół nich. W każdym z tych przypadków, spróbuj połączyć jałowiec z odrobiną wetiwerii.

Jałowiec pomaga w trawieniu, zmniejszając gazy, skurcze i "motyle" w żołądku, a jednocześnie wspomaga trawienie białek. Jagody są tradycyjnym składnikiem, między innymi, przepisów na dania z dzika. Podobnie można stosować olejek eteryczny, ale nie należy przesadzać... łatwo jest przesadzić i zepsuć potrawę!

Jałowiec ma również działanie równoważące dla skóry tłustej i może być stosowany jako składnik olejku do twarzy, balsamu lub kremu.  Pamiętaj, aby rozcieńczyć olejki eteryczne przed nałożeniem na skórę.

Użycie olejku z jagód jałowca:
- Połącz olejek jałowcowy z bergamotką; te dwa olejki pięknie łączą się ze sobą, a bergamotka daje uspokajający i podnoszący na duchu efekt, gdy jest stosowana miejscowo.
- Nałóż jedną kroplę na skórę z olejem lub kremem, aby poprawić wygląd zdrowej skóry.


Komentarze (0)

Jeszcze nie ma komentarzy

Skomentuj